Bitkisel Gliserin Nedir ? (VG)

Bitkisel Gliserin Nedir ? (VG)

Gliserin (gliserol olarak da bilinir), kimyasal ara-mal (chemical intermediate) sınıfındadır. Kimyasal olarak bir şeker alkolüdür. Şeker alkolünün, içilen alkol olan etanol ile bir ilgisi yoktur. Şeker alkolü sizi sarhoş etmez ve toksik değildir .

Daha teknik bir bilgi olarak gliserin, karbohidrat ve lipit metabolizmasında ara madde olan bir trihidroksi şeker alkolüdür. Çözücü (solvent), yumuşatıcı, farmasötik ajan veya tatlandırıcı ajan olarak kullanılır.

Kokusuzdur, 290 derecede kaynar. Erime/donma noktası 18 derece olup bu derecenin altında koyulaşır ve kıvam alır. Suda çözünür. Başka bir tanımı ise şöyledir: Berrak, renksiz, kokusuz, şurupsu sıvı veya katı (17 derecenin altında) formadaki madde. [Not: Katı form 17 derecenin üzerinde erir, ancak sıvı form çok daha düşük bir sıcaklıkta donar.]

Bu madde, 1779’da bir zeytinyağı karışımını ısıtmakta olan İsveçli bir kimyager tarafından “tesadüfen” keşfedildi. Karışımı ısıttıktan sonra ortaya çıkardığı yağı önce alkol olarak açıkladı sonra da maddeye gliserin adını verdi (Kaynak 2). Gliserin bu tarihten sonra en yaygın olarak sabun yapımında ve cilt losyonlarında kullanıldı.

Gliserin ve Gliserol aynı anlama gelir

Gliserin ürün ismi, gliserol ise bileşen olarak kullanılır. İkisi de aynı kelimedir. Örneğin gliserin şurubu %99 gliserol içerir, gibi (Kaynak 3). Gliserin ve gliserol farklı anlamlı değildir, aynıdır.

Gliserinin Kokusu

Çeşitli resmi kaynaklar kokusuz veya hafif kokulu olarak tanımlanmaktadır (Kaynak: Furia, T.E. (ed.). CRC Handbook of Food Additives. 2nd ed. Volume 2. Boca Raton, Florida: CRC Press, Inc., 1980., p. 275). Ağırlıklı olarak kokusuz olduğu ifade edilmiştir.

Tüm yorumlar

Cevap yaz

Product added to compare.